'Momala' Harris, ABD'nin bilimkurgu olmasını isteyen Durham, NC'deki teknoloji kuşağına güveniyor

Eda

New member
Bu içeriğe erişim için Haberler'e katılın

Ayrıca hesabınızla belirli makalelere ve diğer premium içeriklere özel erişim – ücretsiz.

E-postanızı girip devam düğmesine bastığınızda, Mali Teşvik Bildirimimizi içeren Haberler'in Kullanım Koşullarını ve Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.

Geçerli bir e.

Sorun mu yaşıyorsunuz? Buraya tıklayın.

YENİArtık Haberler yazılarını dinleyebilirsiniz!

Son birkaç gündür Kuzey Carolina'nın Durham şehir merkezinde dolaşırken, bunun bana neyi hatırlattığını anlamaya çalıştım. Sonunda, birçok yönden bu şehrin Güney'in küçük bir San Francisco'su olduğu ve Başkan Yardımcısı Kamala Harris'in bu eyaleti kazanmak için en iyi şansı olduğu fikrine kapıldım.

City by the Bay'in dışında, Big Tech'in ayak izinin ve kültürel tutumlarının bu kadar bariz bir şekilde sergilendiği hiçbir yerde bulunmadım ve Demokratların burada son seçimlerde elde ettiği %80 ila %20'lik avantaj bunun sadece bir başka işareti.

Durham, varlıklı genç teknoloji profesyonellerinin çocuksu kıyafetleri ve spor ayakkabılarıyla, aslında üst düzey Applebee's olan modaya uygun görünümlü restoranlar arasında uçtuğu gerçek bir Y kuşağı oyun alanıdır.

KUZEY KAROLİNALI DEMOKRAT LİDER, TRUMP'IN YOL KENARINDAKİ TABELLERİ ÇALDIĞI İDDİASIYLA TUTUKLANMASINDAN SONRA İSTİFA ETTİ

Sabah işe giderken yolda ikisinin sohbetine kulak misafiri oldum.

Eski Batı Durham Kasabası tabelası “Çeşitlilik * Uyum * Toplum” u kutluyor. (Matt Leach/Fox Dijital)

“Bu öğleden sonra ne yapıyorsun?” diye sordu. “Bahçe dersi alıyorum” diye yanıtladı. “Yürüyüş için kaydoldum” diye karşılık verdi ve kendi kendime düşündüm, bu insanlar gerçek bir işe mi yoksa yaz kampına mı gidiyorlar?

O akşamın ilerleyen saatlerinde, bitkin ama profesyonel görünüşlü, 30'lu yaşlarında Güney Asyalı bir adam, yerel bir haber muhabiriyle konuştuğum açık hava masasına koştu. Önümüze basılı bir sayfa koydu ve ısrarla sordu: “Buralı mısınız? Bunlardan herhangi birinin nerede olduğunu biliyor musunuz?”

Ona daha önce caddenin aşağısında kırmızı penguen heykelini gördüğümü söyledim. “Teşekkür ederim, teşekkür ederim” diye kekeledi ve karanlığın içine doğru koştu.

“Bu çöpçü avına çıkan yetişkin bir adam,” dedim arkadaşıma başımı sallayarak.

Durham'ın paylaşımlı scooterlarla dolu sokaklarındaki ilk günümde hiç çocuk görmedim. Ertesi gün tam olarak iki tane gördüm ve açıkçası bu garip bir şekilde sarsıcıydı.

Her yer belli belirsiz bir cepheye benziyor, vasat modern mimarinin toprak tonları ve camları eski taş Art Deco binalarını yutuyor ve burası nakit ödemenin her zaman bir tür sorun olduğu bir yer.

Daha karanlık bir açıdan bakarsak, tıpkı San Francisco gibi, Durham da küçük bir Amerikan şehrinde gördüğüm en saldırgan evsiz dilencilere sahip.

Para talep etmedikleri zamanlarda, onları banklarda ya da parklarda uyurken görürsünüz; bunaltıcı ya da tehlikeli olmasa da bunun tohumları oradadır.

NCCU kampüsü

Okulun kurucusu James E. Shepard'ın heykeli, Kuzey Carolina, Durham'daki North Carolina Central University kampüsünün önünde fotoğraflandı. (Kuzey Carolina Merkez Üniversitesi)

Bütün bunlar, Durham'da prototip Kamala Harris seçmenleri olduğuna inandığım kişileri bulduğum anlamına geliyor.

Bana 1960'lardaki TV programı “The Prisoner”daki köyü hatırlatan bu küçük ayrıcalık balonunda, görünüşte güzel ama bir şekilde çok sahte bir yer olan Demokratların tüm ülkeyi San Francisco'ya dönüştürme vizyonu işe yarıyor gibi görünüyor.

Neden 34 yaşında, çocuğu olmayan, ucuz bir eyalette elli dolar kazanan biri Harris'i ve Demokratları desteklemesin ki, özellikle de Google gibi dolgun maaş çeklerini imzalayan şirketler “tehlikeli” muhafazakar söylemi sansürleyen şirketlerle aynıysa her gün ve her gün?

FOX HABERİN DİĞER GÖRÜŞLERİ İÇİN TIKLAYIN

Tüm normal ekonomik ölçütlere göre Durham harika bir başarı öyküsü, ancak Big Tech'in Amerikan şehirlerini Silikon Vadisi kampüslerine dönüştürme şeklindeki kentsel gelişim versiyonunda bazı sorunlar var. Bunlardan biri, yerel halkın gelişmesi için fazla alan bırakmamasıdır.

Buradan hiç kimse bir devlet üniversitesinden mezun olup Epic Games'te hizmet dışı bir işe girmiyor; San Francisco gibi, sahip olanlarla olmayanlar arasındaki uçurum göz kamaştırıcı ve çok büyük. Ancak bu, Durham'ın büyümesini ve Harris'in seçim şansını körükleyen makinenin memnun çarkları için iyi görünüyor.

Burada, Durham'da şirket seninle ilgilenecek, tıpkı Momala Harris'in seçilmesi durumunda yapacağını söylediği gibi. Tüyler ürpertici bir duygu, sanki mevcut tek bireysellik süslü ayakkabı ve çanta seçimlerindeymiş gibi. Şehir yapay zekanın tüm ruhuna sahip.

San Francisco ve Durham, Harris ve Demokratların geliştiği yerlerdir; siz kodu geliştirip kendinizi avokado tostuyla ödüllendirirken, toplumun şirketler ve devlet tarafından yukarıdan aşağıya örgütlenmesinin sizin için keyifli yaşamınızı planladığı yerlerdir.

Neden 34 yaşında, çocuğu olmayan, ucuz bir eyalette elli dolar kazanan biri Harris'i ve Demokratları desteklemesin ki, özellikle de Google gibi dolgun maaş çeklerini imzalayan şirketler “tehlikeli” muhafazakar söylemi sansürleyen şirketlerle aynıysa her gün ve her gün?
FOX HABER UYGULAMASINA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN

Ancak pek çok Demokrat seçmen, özellikle de Y kuşağı için bu o kadar da kötü bir anlaşma değil. Geleceğin bu olduğunu düşünüyorlar; çocuksuz tutuklanan şirket zamları, çöpçü avları ve evsizlerin görmezden gelinmesi.

Kasım ayı başında Harris için yeterince sayıda sonuç ortaya çıkarsa, bu hepimizin büyük teknoloji geleceği olabilir.

DAVID MARCUS'TAN DAHA FAZLASINI OKUMAK İÇİN BURAYA TIKLAYIN