Gizli Servis Şefi Cheatle istifa etti. USSS'yi çok geç olmadan böyle düzeltebiliriz

Eda

New member
Bu içeriğe erişmek için Haberler'e katılın

Ayrıca hesabınızla seçili makalelere ve diğer premium içeriklere ücretsiz erişim.

E-postanızı girip Devam'a basarak, Haberler'in Kullanım Şartları ve Gizlilik Politikası'nı kabul etmiş olursunuz. Bu politikaya Finansal Teşvik Bildirimimiz de dahildir.

Geçerli bir e.

Sorun mu yaşıyorsunuz? Buraya tıklayın.

YENİArtık Haberler makalelerini dinleyebilirsiniz!

“13 Temmuz'da eski Başkan Donald Trump'a düzenlenen suikast girişimi, Gizli Servis'in on yıllardır yaşadığı en önemli operasyonel başarısızlıktır.”

Bunlar benim sözlerim değil: Bunlar eski Gizli Servis Direktörü Kimberley Cheatle'ın Pazartesi günü Temsilciler Meclisi Gözetim ve Hesap Verebilirlik Komitesi'nde yapılan duruşmadaki açılış ifadesinden alınmıştır.

Cheatle'ın o günkü olayların her ayrıntısını bilmek için araştırma yaptığını düşünürdünüz; ancak, tanıklığı tam tersini gösteriyordu. Eski Müdür Cheatle, koridorun her iki tarafındaki meslektaşlarımın ve benim temel sorularına saçma, tutarsız ve asılsız yanıtlar verdi.

GİZLİ SERVİS MÜDÜRÜ CHEATLE, TRUMP SUİKAST GİRİŞİMİNİN ARDINDAN ARTTIRILAN BASKI SONRA İSTİFA ETTİ

Eski Müdür Cheatle'ın Salı günü istifa ettiğini görmekten mutluluk duyuyorum. Aslında, onun yerine kovulmasını isterdim. Hesap verebilirlik en üstten başlar ve Başkan Trump'ın 20 yaşında, eğitimsiz, yalnız bir adamın elinde neredeyse suikasta uğramasına yol açan başarısızlıklara yakından bakmalıyız.

Eski Direktör Cheatle'ın Butler, Pennsylvania'daki suikast girişiminin hemen ardından yaptığı şaşırtıcı açıklamalar ve Kongre önündeki beceriksiz tanıklığı, ülke için sıkıntılı olduğu kanıtlandı.

Örneğin, suikast girişiminden sonraki gün, Cheatle, tetikçinin binasında neden ajanlar veya başka bir kolluk kuvveti bulunmadığını açıklarken nesnel olarak saçma bir yorumda bulunarak, “Özellikle o binanın en yüksek noktasında eğimli bir çatı var; orada birini eğimli bir çatıya koymak istemeyeceğimiz bir güvenlik faktörü var.” dedi.

Pazartesi günkü duruşmada, bu çılgın bahaneye odaklandım. Gizli Servis'in “eğimli çatılar” konusunda bir politikası olup olmadığını sordum. O da olmadığını söyledi.

GİZLİ SERVİS MÜDÜRÜ CHEATLE, TRUMP SUİKAST GİRİŞİMİNİN ARDINDAN ARTTIRILAN BASKI SONRA İSTİFA ETTİ

Aslında, söz konusu eğimli çatının eğiminin tekerlekli sandalyeler için esasen ADA uyumlu olacak kadar küçük bir eğimde olduğunu artık biliyoruz. Cheatle'ın ifadesi, FBI karşı keskin nişancılarının önemli ölçüde daha dik bir eğime sahip yakındaki eğimli bir çatıda konuşlandırıldığını düşündüğünüzde daha da şaşırtıcı hale geliyor.

Eğimli çatının bu tuhaf bahanesi, “Gizli Servis'in on yıllardır gerçekleştirdiği en büyük operasyonel başarısızlıkların” birçoğundan sadece biri. Ancak, en temel koruma hizmetleri ilkelerinden bazılarına uyulması, tetikçinin uluslararası bir felaketi tetiklemeye çok yaklaşmasını kolaylıkla engelleyebilirdi.

Bütün bunlar şu soruyu akla getiriyor: Güvenlik planı nasıl onaylandı ve böylesine kötü bir planı hangi düzeyde kim onaylayabilir?

Eski bir askeri subay olarak ve çeşitli muhbirler ve eski Gizli Servis ve FBI personeli olan kaynaklarla konuştuktan sonra, görev başarısını garantilemek için keşif, provalar ve dış unsurlarla ön koordinasyonu içeren ayrıntılı görev planlamasının öneminin farkındayım.

Cheatle'ın yorumları ve tanıklıkları, bu görevin planlama sürecinde başarısızlığa doğru gittiğini açıkça ortaya koyuyor.

DAHA FAZLA FOX HABER FİKRİ İÇİN TIKLAYIN

Öncelikle, Gizli Servis detaylı bir güvenlik açığı değerlendirmesi yapmadı. Eski bir başkanın ve ona karşı İran'dan aktif bir tehdidin olduğu açık hava mekanı için bu kritik adım otomatik olarak tamamlanmalıydı. Güvenlik açığı değerlendirmesi, Başkan Trump'ın kürsüsünden sadece 130 yard uzaklıkta olan tetikçinin binasını, görevli bir ekip gerektiren bir yer olarak hemen belirlemiş olurdu.

İkinci olarak, Gizli Servis ile yerel kolluk kuvvetleri arasında belirgin bir kopukluk vardı. Yerel polis, silahlı saldırganı saldırıdan birkaç dakika önce çatıda tespit etti ancak bunu Başkan Trump'ın ekibine iletemedi.

Temel ön koordinasyon ve provalar bunu önleyebilirdi. Eski Yönetmen Cheatle önceden bir tehdit olduğunu biliyordu ve Başkan Trump'ı korumak için ek kaynaklar sağlama yetkisine sahip olduğunu kabul etti. Bunu yapmadı ve ne yazık ki sonuçlar ölümcül oldu.

FOX NEWS UYGULAMASINI ALMAK İÇİN TIKLAYIN

Temel güvenlik ve planlama prensiplerindeki bariz hatalar şok edici, üzücü ve aşırı derecede sorunludur. Bu, ancak kurumun en üst düzeylerinde endişe verici düzeyde bir yetersizlik varsa gerçekleşebilir.

Gizli Servis ve DHS'de bir kültür değişikliği gerekiyor. Eski Müdür Cheatle'ın istifası, tek sorumluluğu bunu yapmak olan kurum tarafından tüm yüksek profilli koruma altındakilerin güvenliğinin sağlanmasına yönelik uzun bir yolculuğun ilk adımı gibi görünüyor: ABD Gizli Servisi.

TEMSİLCİ PAT FALLON'DAN DAHA FAZLASINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN